Internetsweden 2.0 metod

Observation, indikator, hypotes, relation och bevis

Fem ord som måste hållas isär.

En observation är något som kan beskrivas. En indikator pekar mot något som bör kontrolleras. En hypotes är en möjlig förklaring. En relation binder saker samman. Bevis är något starkare och kräver annan kvalitet.

Metodisk kärna

Många fel uppstår när en observation behandlas som en slutsats.

Ett metodiskt språk gör det lättare att skriva tydligt, undvika övertolkning och låta mottagaren själv värdera materialet.

I Internetsweden 2.0 bör varje analys kunna visa vad som är sett, vad som är tolkat och vad som behöver verifieras.

Illustration som visar skillnaden mellan observation, indikator, hypotes, relation och bevis.
Illustration: håll isär vad som faktiskt observerats, vad som bara signalerar risk, vad som är en möjlig förklaring, vilka samband som finns och vad som faktiskt kan styrkas.

Gradera iakttagelsen

ObservationDet du faktiskt ser.
IndikatorNågot som kan vara relevant men inte bevisar något ensamt.
HypotesEn möjlig förklaring som behöver testas.
RelationEtt samband mellan observationer.
BevisNågot verifierbart som faktiskt styrker en omständighet.

Ibland tror man att man ser hela bilden, men viktiga detaljer kan saknas. En stark hypotes är fortfarande inte ett bevis.

PDF-version kommer

Kommande nedladdningsbar PDF-version.

Förklaringsmodell

Förstå händelsekedjan bakom brottet

Bedrägerier och internetrelaterade brott är sällan enstaka händelser. Det synliga brottet är ofta bara mitten av en längre kedja: förberedelser, teknisk infrastruktur, roller och målvakter före brottet - och betalflöden, skiktning, växling eller återinvestering efteråt.

Före brottetDomäner, bolag, konton, telefonnummer, identiteter, annonser och teknisk infrastruktur byggs upp.
Det synliga brottetOffret möter webbplatsen, fakturan, SMS:et, samtalet, annonsen, e-posten eller transaktionen.
Efter brottetPengar, värden och ansvar flyttas vidare genom mottagare, målvakter, mulor, bolag, varor eller nya upplägg.

Läs mer om händelsekedjan och isbergsmodellen