Sen ett antal timmar tillbaka är det offentligt..
Den miljonte domänen som registrerades blev [tolkutbildning.se] och registrerades av en Johan Everman genom registraren City Network.
(Kuriosa: Den registrerades strax före midnatt – närmare bestämt 23:57:54)
Stort grattis iaf som jag redan sagt.
http://www.iis.se/pressmeddelanden/tolkutbildning-se-blev-den-miljonte-se-domanen
http://blog.citynetwork.se/domaner/den-miljonte-se-domanen-registrerades-av/
Jag som skriver på internetsweden.se, gör det ideellt och för att upplysa dig om verksamheter och fenomen som JAG anser att det finns skäl att ifrågasätta och/eller varna för..
Innehållet kan även vara mer generellt om internet i Sverige, men även om tillvägagångssätt som bedragare använder i olika bedrägerier och bluffar/svindleri, oftast relaterade till internet.
Eller så är det analyser eller tankar jag har kring fenomen i vår omvärld, ofta då kopplat till kriminalstatistik och bedrägeriprevention.
Peter Forsman – Mottagare av “Stora Kreditpriset 2018”
Läs mer om:
https://www.internetsweden.se/las-mer-om-internet-sweden/
Allt publicerat på internetsweden.se är licenserat under CC BY 4.0 vilket innebär att du får dela, bearbeta, mixa – förutsatt du lämnar erkännande.

3 Comments