
Som många av er vet är jag intresserad av statistik och tycker att tjänsten http://www.internetstatistik.se/ är en riktig lyckträff. Dels eftersom jag anser att verksamhetsbeskrivande domännamn är att föredra före allt annat, men naturligtvis för att faktakällorna är så spridda och därmed trovärdiga.
Det ger mer trovärdighet till uppgifterna när de är samstämmiga. Uppgiftslämnarna är:
Nordicom – Mediebarometern
Kommunikationsmyndigheten PTS
Statistiska centralbyrån – SCB
World Internet Institute
.SE (Stiftelsen för Internetinfrastruktur)
Statistiken som presenteras är naturligtvis inte bara användningen av domännamn, men även dessa uppgifter finns med.
Är man bara ute efter domänstatistik för .SE-domäner, finns annars sedan innan statistik presenterad på .SE´s hemsida:
Användning, domäner
Tillväxt, domäner
DNSSEC-signerade domännamn
Så en liten förhoppning är ju att även IT-journalister och andra ska hitta till dessa kunskapskällor, så att siffror vi läser i pressen har en bättre verklighetsförankring än vad vi emellanåt ser prov på.
Skrivet av:
Peter Forsman / Internet Sweden
Peter Forsman
Jag driver Internetsweden ideellt för att öka kunskapen om bedrägerier, internetrelaterad brottslighet och de kriminella ekosystem som ligger bakom.
Här publicerar jag analyser, undersökningar och fördjupningar om bland annat:
bedrägerier och ekonomisk brottslighet
domäner, webbplatser och digital infrastruktur
företagsinformation och öppna källor (OSINT)
brottstrender och brottsprevention
Målet är inte att peka ut människor eller företag, utan att hjälpa läsare att förstå risker, upptäcka varningssignaler och fatta bättre beslut.
Peter ForsmanMottagare av Stora Kreditpriset 2018
Läs mer om Internetsweden:
https://www.internetsweden.se/las-mer-om-internet-sweden/

3 Comments