
Dvs de stora belastningspeakarnas dagar är räknade..
Eftersom ingen registrar (såvitt jag känner till) påtalat detta ännu, så tänkte jag såhär 10 dagar innan berätta att den 12/4 blir den sista stora frisläppningen av .se-domäner.
(vilket för närvarande ser det ut att handla om ca 24 170 domäner som släpps det datumet).
Efter detta datum är det nya regler för frisläppningen som gäller:
Oavsett den bakomliggande anledningen (om domänen inte förnyats eller om den avregistrerats osv.) så ligger domänen alltid deaktivetad i 60 dagar och sedan i karantän, innan det frisläpps.
Karantänperiodens längd varierar sedan mellan 5 och 25 dagar (den tilldelas “random 5-25”).
På det sätt så sprids belastningen över 20 dagar per månad samtidigt som samtliga innehavare får en deaktivering på 60 dagar. Så man kan säga att det blir 20 småpikar istället för 1 stor per månad – vilket är bra för tillgängligheten som det ibland varit si och så med under frisläppningstid.
Jag tänkte att det kan finnas intresse för en hel del personer att känna till detta.
Jag vet däremot inte längre vilka registrarer som erbjuder denna typ av tjänst (snapbacks av .se), men gissar att det finns en och annan här
Skrivet av:
Peter Forsman / Internet Sweden
Peter Forsman
Jag driver Internetsweden ideellt för att öka kunskapen om bedrägerier, internetrelaterad brottslighet och de kriminella ekosystem som ligger bakom.
Här publicerar jag analyser, undersökningar och fördjupningar om bland annat:
bedrägerier och ekonomisk brottslighet
domäner, webbplatser och digital infrastruktur
företagsinformation och öppna källor (OSINT)
brottstrender och brottsprevention
Målet är inte att peka ut människor eller företag, utan att hjälpa läsare att förstå risker, upptäcka varningssignaler och fatta bättre beslut.
Peter ForsmanMottagare av Stora Kreditpriset 2018
Läs mer om Internetsweden:
https://www.internetsweden.se/las-mer-om-internet-sweden/

7 Comments