Det finns säkert en mycket lång rad skillnader dessa länder emellan, men jag tänkte faktiskt bara stirra blint på en enda i detta inlägg.
Och det handlar om “rätten till ett domännamn vid en tvistlösning“.
Det norska företaget Norsk Kontantservice AS håller på och etablerar sig i Danmark och Sverige.
För det vill man ha passande domännamn under respektive TLD och trots att [nokas.dk] är registrerad av annan innehavare redan under 2007 och trots att Nokas blir registrerat som varumärke först i feb 2009 och Nokas (Denmark) A/S bolagiseras först i Juli 2009, så ger DK-Hostmaster sökande rätt till domännamnet nokas.dk
Detta faktum används även som argument i det inskickade materialet från sökanden vid tvistlösningen för .se-domänen..
För man nöjer sig inte med ett avslag, utan man försöker tvista om [nokas.se] både en och två gånger; i februari och i augusti 2010
Sammanfattning: http://www.iis.se/domaner/atf/atf-arenden/341
Hela PDF:en: http://www.iis.se/docs/beslut_nokas.se_.pdf
Sammanfattning: http://www.iis.se/domaner/atf/atf-arenden/412
Hela PDF:en: http://www.iis.se/docs/beslut_nokas.se_1.pdf
I båda fallen får sökande alltså avslag och jag vet att vissa skulle hävda att det handlar om Reverse Domain Hijacking, men jag avstår från att ha en åsikt om det.
Jag tycker i allafall att detta är en ganska tydlig skillnad på hur de två tvistlösningsförfarandena skiljer sig från varandra.
Har även tidigare skrivit om orango.dk
Peter Forsman
Jag driver Internetsweden ideellt för att öka kunskapen om bedrägerier, internetrelaterad brottslighet och de kriminella ekosystem som ligger bakom.
Här publicerar jag analyser, undersökningar och fördjupningar om bland annat:
bedrägerier och ekonomisk brottslighet
domäner, webbplatser och digital infrastruktur
företagsinformation och öppna källor (OSINT)
brottstrender och brottsprevention
Målet är inte att peka ut människor eller företag, utan att hjälpa läsare att förstå risker, upptäcka varningssignaler och fatta bättre beslut.
Peter ForsmanMottagare av Stora Kreditpriset 2018
Läs mer om Internetsweden:
https://www.internetsweden.se/las-mer-om-internet-sweden/

9 Comments