Med anledning av en förfrågan om jag känner till något om nu-sweden.se/nusweden.se av Carl-Fredrik Herö på vemringde.se.
http://vemringde.se/blogg/dalarnas-tidningar-skriver-om-vemringde-se.html
http://www.dt.se/nyheter/hedemora/article820151.ece
Så har jag INTE tidigare kommit i kontakt med ”Handelsbolaget nummerupplysning på nätet – Sweden”, 969751-9263 som är registrant för domänerna.
Men av det jag läser i dt.se och genom att besöka nu-sweden.se/nusweden.se, så ser det onekligen ut att vara en ”ny stjärna på bluffkataloghimlen”.
jag vill dock inte efter en artikel gå så långt som att trasha dem som scam – det får andra göra..
Däremot kan jag visa vad jag ser.
Sidan säger inte mycket just nu, utan det är först med Googles hjälp det blir mer intressant:

Eftersom Google indexerat 146 sidor, så går det dels att se hur länge de hållit på och även i vilken omfattning.

Det första inlägget gjordes samma dag som domänen registrerades, för hand och av admin.
Det här att samtliga listade företag läggs upp av admin och det faktum att det läggs till mellan 2-20 stycken poster per dag, talar för att det inte är automatiskt importerade företag, utan istället uppringde (lurade!?) kundföretag.
En sida som fakturerar kunder, men inte skriver någonting om sig själva, stärker inte bilden av ett seriöst bolag.

Frågan är då vad som går att utläsa av det lilla som står i regigistreringsuppgifterna..
Jag kan se att nusweden.se är registrerad den 8:e november

och att nu-sweden.se är registrerad den 8:e november på

Kontaktperson för domänerna är alltså ”Åse Sjöberg” och det anges som kontaktmail thebitch@thewitch.se
Vilket är bloggerskan Åse Sjöberg´s mailadress och hon bloggar på thewitch.se
Men registreringarna har en c/o-adress till en ”Touray”
Men vi tittar först på allabolag.se efter orgnumret 969751-9263

Kikar först på telefonnumret på hitta.se, men kommer då till en annan adress !?
Tittar man då vem som bor på denna gatuadress på ratsit.se, så hittar man följande:

Och här känns alltså efternamnet igen från c/o-adressen i domänregistreringen.
Och för den som känner till lite om bloggosfären i Sverige, så är Fatou Touray ytterligare en bloggerska, som dessutom vann Aftonbladets ”Stora Bloggpris i kategori vardag 2009″
med sin blogg tonarsmorsa.se
Men kan det verkligen vara så då?
Jag ska erkänna att jag var skeptisk och trodde nog att det var någon som registrerat domänerna i deras uppgifter, ända till jag tittade på nu-sweden´s twitterkonto, där det önskas trevlig helg osv..
Det som var intressant var att titta på vilka som var kontots första followers (och även att 9 av 10 följare har anknytning till Uppsala) – followers går ju liksom inte att manipulera (utan att hacka konton)..

Jag tänker tänker inte anklaga någon för något, men det är ganska uppenbart att Åse och Fatou har med verksamheten att göra.






Print
Email
















Hoppsan Kerstin, ska bli intressant att se om det kommer en replik på det här. Tack för ännu ett tips om bluffare som verkar poppa upp som svampar nuförtiden.
[...] This post was mentioned on Twitter by Jonas Grenfeldt, Peter Forsman. Peter Forsman said: nusweden.se/nu-sweden.se – Bloggerskors bisyssla? http://wp.nu/gk8 [...]
Tack för ett lysande inlägg och en lektion i att spåra på nätet! Just detta med twitter-följare och hur du tänker kring bloggens uppdateringar var nya tankar för mig – tack för dem!
och den tredje bloggerskan har låst sin blogg …
Tack för en som vanligt välunderbyggd post.
Shit vilken soppa det verkar vara
Hehe kul att följa dessa ”deckar” inlägg! mer sånt
Bra jobbat, ska bli intressant att läsa lite uppföljning om detta.
Hejsan Peter,
Fram med tjäran och fjädrarna och låt oss ha en kul kväll. Nej – vi skall inte döma tjejerna å förhand, men som vanligt har Peter nog aldrig fel i vad han hittar.
Jag väntar lite till innan jag fördömmer dem. Bra jobbat Peter, som vanligt.
//Lennart i solstolen
[...] frågar mig och jag frågade Peter Forsman om han visste något om dem, efter ett tag kom det en mycket intressant artikel från honom som nu realtid.se snappat upp och frågat ut personerna bakom (vemringde.se nämns [...]
[...] December Nu är inte året riktigt slut ännu och det kan komma till något inlägg…men : USK 2010 – .SE får Utmärkelsen Svensk Kvalitet 2010 http://www.internetsweden.se/se-far-utmarkelsen-svensk-kvalitet-2010/ Domänskojaren Ensidia KB/MNL Invest AB som inte ens registrerar några domäner längre, utan vansinnesfakturerar ändå.. http://www.internetsweden.se/ensidia-kbmnl-invest-numera-totalt-bondfangeri/ Kinesiska domänskojare e-mailspammar alla de kan http://www.internetsweden.se/varning-for-kinesiska-domanbedragare/ Och så ifrågasätter jag en ny katalogtjänst en smula http://www.internetsweden.se/nusweden-senu-sweden-se-bloggerskors-bisyssla/ [...]
[...] och inget jag borde behöva bekymra mig om. Det är tre veckor sedan jag blev uppmärksammad på den där artikeln. Jag tänkte då, att det förhoppningsvis var ett misstag och att jag inte egentligen behövde [...]
Nu har en av skojarna bloggat om bluffen http://thewitch.se/2010/12/27/meddelas-endast-pa-detta-satt-4/
De säger ingenting om det bedrägliga beteendet utan försöker blanda ihop korten genom att anfalla dig och de som skrivit om detta. Men din granskning är ju klockren. Det verkar som om du blivit anmäld av dem för förtal eller så försöker de bara att skrämmas.
@Sven – Jo, jag såg det där inlägget igår och roades över att författaren är en ”knäppis” som inte verkar förstå …någonting!
Anmälan.. advokat.. förtal..
- Trams!
//Peter
Hur den här storyn än slutar så kan man ju åtminstone konstatera att ”sökmotorn” är fulhackad.
Har ni sett vad som hänt på nusweden.se ?
@Kalle – jo då..
[...] Ett antal rapporter styrker att försäljningen bakom nummerdirekt.se är oklar. Bland annat tar man betalt för att ”ta bort dig ur registret”. Siten hette tidigare nu-sweden och blev snabbt omskriven runtom på nätet, bland annat av Internetsweden som skrev detta inlägg. [...]