En-miljard-sjuhundratrettiotre-miljoner
1 733 993 741 är en mycket imponerande siffra, men vad är det för speciellt med den?
Jo det är antalet personer som Q3 2009 (30 september) som använder internet enligt Internet World Stats. Det motsvarar alltså över en fjärdedel (25,6%) av jordens totala befolkningsmängd (6 767 805 208).
Sveriges bidrag till denna gigantiska siffra minskar naturligtvis procentuellt allteftersom penetrationen i övriga länder ökar och Sveriges 8 085 500 internetanvändare motsvarar nu inte mer än 0,12%.
Förstår du vad ”obetydliga” vi är??
0,12% innebär alltså att Svenskarna internetanvändare idag är ”lite mer” än 1/1000 – ”en tusendedel”!

Jag vet inte om du för en tid sedan såg/läste mitt inlägg över internetanvändare/population/domänpenetration? Nu i dagarna har i allafall Google implementerat en rad nya features i sökresultaten, som exempelvis internetpenetration per land (observera att detta ännu bara gäller google.com), men söker du sedan 11 november på exempelvis ”Internet users Sweden” så får du följande graf, som i sin tur leder till denna målsida som ger möjlighet att både se utvecklingen sedan 1990, men även möjlighet att jämföra med världens alla länder – MYCKET intressant!
Denna nya feature i Google är en av många som implementerades den 11 november;
- CO2 emissions per capita
- Energy use per capita
- Electricity consumption per capita
- Exports as percentage of GDP
- Fertility rate
- GNI per capita in PPP dollars
- Gross Domestic Product
- Gross National Income in PPP dollars
- GDP deflator change
- GDP growth rate
- Imports as percentage of GDP
- Internet users as percent of population
- Life expectancy
- Military expenditure as percentage of GDP
- Mortality rate, under 5
- Population
- Population growth rate
Källa
Även om dessa grafer är riktigt trevliga att se och jämföra sig med, så blir realtidssiffror mer påtagliga att få framför näsan, det är nog därför min absolut favoritsida när det gäller denna typ av ”omvärldsstatistik” fortfarande är Worldometers där vissa siffror är riktigt obehagliga (anser jag).
Jag har även tidigare påpekat att vi blir så ruskigt många fler på jorden VARJE DAG och jämfört det med att vi befolkningsmässigt får ”ett nytt Göteborg” ungefär var 36:e timme och 10 stycken nya ”Sverige” varje år (vi blir alltså ca 91 miljoner fler på jorden varje år).
Det är ofattbart mycket!
Efter att du labbat lite på sidorna, funderat på hur bra du har det, känt uppgivenhet..
..Besök då denna sida och fundera på om det även kan vara något som du kan/vill bidra med!
(det vore skoj om den/de som som fått sig en tankeställare och kanske gjort som jag (länken ovan), lägger en kommentar och visar ”sin sida” för att se om detta inlägg påverkat någon..)
Skrivet av:
Peter Forsman / Internet Sweden



























































november 16th, 2009 at 5:15
Fantastisk intressant information! Läser jag fel eller sjönk antalet procent som använder internet i Sverige mellan 2006 och 2007? Känns väl lite konstigt i så fall. Den visar nästan 86% för 2006.
När det gäller worldometers – skrämmande. Hur många människor kan en jord verkligen klara av? Det finns en gräns…
november 25th, 2009 at 11:57
Läser man lite djupare på alla sidorna kan man konstatera att idag har endast 22,5% av befolking i Kina tillgång till internet. Men tillgången kommer att öka kraftigt de närnaste åren, vilket resulterar i att deras sörsta sökmotor Baidu.com kommer att gå om både Yahoo och Bing i andvändare och kanske även utmana Google om första platsen. En liten rolig parentes bara; jag ligger 1 på Baidu.com med alla mina vikigaste sökord och fraser. Fan, jag borde varit fastighetsmäklare i Kinas istället.
november 25th, 2009 at 12:22
Sundream Estate – intressant iakttagelse!
Ja Baidu har defenitivt större potential användarmässigt än Google och Yahoo.
Såväl Kina som Indien (och flera länder i Sydamerika) kommer att explodera de närmaste åren.
En idé för dig kan kanske vara att börja titta på att översätta dina texter så att de indexeras på ”rätt språk”?
//Peter
april 9th, 2010 at 22:44
[...] 15 november 2009 gjorde jag detta inlägg http://www.internetsweden.se/en-miljard-sjuhundratrettiotre-miljoner/ [...]