Min vana trogen – Polisanmälningar vs Personuppklaringsgrad

Min vana trogen – Polisanmälningar vs Personuppklaringsgrad

Jag har under ganska många år jämfört de Bedrägerianmälningar (Polisanmälningar) som skett med Personuppklaringsgrad för dem.
Inledningsvis ville jag synliggöra de negativa effekterna av Polisens omorganisation 2015, särskilt vad gäller personuppklaringsgraden., men över tid har jag mer använt jämförelsen för att ge en fingervisning om aktuellt statusläge. Och det jag samlar in är alltså den officiella slutliga statistiken på föregående års Bedrägerianmälninger för att skapa en tidslinje. Bredvid gör jag samma sak för Polisens Personuppklaringsgrad för samma brottstyper.
Referenser: 2022 2023

Och nu är det alltså dags för 2024 års jämförelse. Antalet anmälningar gick ner med ca 8 000 från året innan, men Personuppklaringsgraden ligger kvar på historiskt lägsta 3%

Not. Personuppklaringsgrad innebär att en identifierad gärningsperson kan knytas till brottet, t.ex. genom erkännande, teknisk bevisning eller åtal.
(Så Personuppklaringsgrad betyder alltså inte att en gärningsman döms för brottet, utan endast att Polisen anser sig ha fastställt vem som utfört (och baserat på vad som polisanmälts).
Sen har vi åtal som avskrivs, strafflindringar mm – men det är ett ämne för ett annat inlägg.)

Källa: https://bra.se/statistik

För att bena vidare, så avser ju dessa siffror och procenttal alla typer av kapitel 9-brott (alla typer av polisanmälda bedrägerier) och därför kan det ju vara av intresse att kika på hur de olika bedrägerityperna skiljer sig åt.

För att först förklara hur antalet “Handlagda brott” kan vara fler (239K) än de som anmälts under året (230K), så är det helt enkelt handläggningar som påbörjats året innan.
Men sedan konstaterar vi att av alla handlagda bedrägerianmälningar (239K), så har polisen direktavskrivit (~154K) nästan 2/3 (64%) och kvar blir då drygt 85K brott som utretts.
Som ni säkert förstår så är 3% en avrundad siffra, som egentligen är 2,892%
Så vi slår den siffran mot antalet Handlagda brott, så får vi fram ett bestämt antal brott som Polis Personuppklarat: 6916 stycken under 2024.

Som ni ser så har BRÅ lyckats pluttifiera och göra statistiken nästan oläslig genom att dela upp många brott i om brottsoffret är äldre/funktionsnedsatt eller inte och det anser jag är ett jäkla dravel, då en person som är “sällananvändare” av internet och/eller har språksvårigheter kan vara i ett minst lika utsatt läge.
Därför har jag döljt dessa rader i nästa bild, där jag omvandlat de olika procentsatserna till antal personuppklarade brott (bredvid antalet Polisanmälningar som handlagts av Polisen)

Nu ska ju sägas att det kan finnas varierande skäl till varför Polisanmälningar direktavskrivs, som att det är ett företag som anmäler, att brott inte kan styrkas, att det är en civilrättslig tvist osv. men enligt min erfarenhet har en betydande andel av dessa avskrivningar koppling till internationella inslag, där Polismyndigheten ofta bedömer insatsen som för resurskrävande. Exempelvis kan det röra sig om svenska gärningspersoner som använder utländska domänleverantörer eller banklösningar.”

Nåja, jag avser inte att ranta, utan konstaterar bara att Polisens resa fortsätter och jag önskar att de olika bedrägeriavdelningarna rustas och prioriteras högre inom Polismyndigheten. ..för de 97,11% anmälda och handlagda bedrägeribrotten som inte Personuppklaras av alla polisanmälningar.

Några tankar för framtiden skulle kunna vara att
– Ifrågasätta varför 154 000 bedrägeribrott avskrivs utan mer utförlig dokumentation.
– Kanske inrätta ett nationellt cyberspaningscentrum, kanske del av SC3, men mer kopplat till NBC och FINUC och i synnerhet bedrägeribrotten.
– Kanske önska annan typ av återrapportering/redogörelser från Polisens nationella bedrägericenter, och då syftar jag mer än månatlig statistik, utan mer av typen pågående/avslutade kraftansamlingar/operationer.

Det känns som att den nedåtgående trenden är för allvarlig för att obehindrat ska få fortsätta utan att samhällets medborgare reagerar.
Siffrorna bör mana till handling – både från ansvariga beslutsfattare och från oss som medborgare.
Vad anser du själv att Polisen borde prioritera av alla polisanmälningar?

Related Articles

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *